051-36516100 info@payhanbeton.irاهمیت آزمایش بتن + آزمایشگاه بتن چیست؟

بسیاری از ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌هایی که امروزه به چشم می‌خورند، به کمک مصالح مستحکمی به مانند بتن ساخته شده‌اند. بتن یکی از مهمترین مواردی است که در تولید آن از ماسه و سیمان استفاده می‌شود. از بتن برای مقاوم سازی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که برای تولید مصالحی به مانند بتن آماده از آزمایش‌های مختلفی استفاده می‌شود که هر یک نتایج مختلفی دارند. اهمیت آزمایش بتن در استفاده از آن برای ساخت و ساز بسیار بالا است. 

آزمایش‌های مصالح صورت می‌گیرد تا بتوان بتن مناسب و در عین حال کارآمدی را تولید و روانه بازار کرد. برای موارد بسیاری از آزمایشگاه بتن استفاده می‌شود که از جمله مهمترین این موارد می‌توان به آزمایش خورنده اشاره کرد. به بیان ساده این آزمایش‌ها هستند که مقاومت مصالحی به مانند بتن، تیرآهن و ستون‌ها را ارزیابی می‌کنند و به همین دلیل نیز اهمیت آزمایش بتن بسیار بالاست. حال در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با فعالیت‌ها و خدماتی که در آزمایشگاه بتن ارائه می‌شود آشنا کنیم.

پایهان بتن تولید کننده بتن و قطعات بتنی در مشهد

آزمایشگاه بتن

 از زمان پیدایش بشر میل به دانستن، کشف و اختراع باعث ایجاد قدم به قدم تمدن در اعصار مختلف گردیده است و با افزایش دانسته ها، اکتشاف و اختراعات بیشتری صورت پذیرفته است که خود منجر به کسب تجربه به خصوص به صورت آزمون و خطا شده و این خصیصه مخصوص انسان است که تا موضوعی را تجربه نکند قادر به پذیرش آن نخواهد بود و آن زمان شاید تکرار باعث کسب تجربه می‌گردیده است.

همان طور که در طول تاریخِ اختراعات بشر، بارها دیده و شنیده‌ایم که دانشمندان و مخترعان معروف همچون ادیسون، گراهام بل، برادران رایت و ... ابتدا خود اختراع‌شان را تجربه کرده‌اند و آزمون آن ‌را شخصا انجام داده‌اند؛ شاید اگر ادیسون ابتدا چراغ آزمایشگاه خود را روشن نمی‌کرد، گراهام ‌بل اولین تماس خود را با عزیزترین فرد زندگیش برقرار نمی‌ساخت و برادران رایت خود سوار بر هواپیما شخصی‌شان نمی‌شدند اختراع آن‌ها نیز مورد قبول عوام قرار نمی‌گرفت.

قدر مسلم تولید بتن آماده و اجزای تشکیل دهنده آن از این قاعده مستثنی نبود و در کنار آزمایشگاه‌های علوم پزشکی، فیزیکی، شیمیایی و گسترش شهرنشینی، آزمایشگاه بتن نیز پا به عرصه صنعت نهاد و اکنون حضور آزمایشگاه بتن امری بسیار ضروری می‌باشد و هیچ بنایی بدون عنصر سازنده اصلی آن یعنی بتن دارای تاییدیه آزمایشگاه بتن، قابل بهره‌برداری نخواهد بود. 

انسان اندیشمند شاید جهت حفاظت خود از جانوران وحشی در ابتدای غارها سکونت گزید تا از نور خورشید بهره‌مند گردد اما وقتی با خطر حیوانات وحشی روبرو شد احساس غریضی ترس، باعث ساخت پناه‌گاه‌هایی از شاخ و برگ درختان گردید.

و پس از روبرو شدن با خشم طبیعت منجمله آتش‌سوزی و بارش‌های سیل‌آسا، به‌ جای استفاده از پناهگاه‌های پوشالی و پوشانده شده از چوب درختان شروع به ساختن مکانی امن از سنگ نمود. اما انسان در ابتدایی‌ترین مراحل تکمیل زندگی با دید وسیعی که به پیرامون خود داشت متوجه شد تنها با استفاده از دست‌های خود قادر به جابه‌جایی این سنگ‌ها نخواهد بود و با ساخت ابزاری شاید بسیار ابتدایی جهت حمل و نقل به این نیاز خود پاسخ گفت.

و طی گذر سال‌ها کلوخ را جایگزین سنگ کرده و کم‌کم یاد گرفت که آن‌را به صورت خشت خام درآورد و این ذهن خلاق در طی گذشت سال‌ها آجر را جایگزین خشت خام نمود و تمدن‌هایی ایجاد کرد که تفاوت تکمل مغز انسان را نسبت به سایر موجودات به‌صورت بدیهی آشکار ساخت.

با پیشرفت علمِ تکنولوژی بتن در قرن اخیر، انسان هوشمند توانست با ترکیب سه عنصر جادویی سنگدانه، سیمان و آب، ملات سیمان را با تغییرات اساسی به ماده‌ای به ‌نام بتن آماده تبدیل کند و صنعتی‌سازی را در ساختمان‌ها و برج‌های سر به فلک کشیده با بکارگیری بتن آماده که مناسب‌ترین و به‌صرفه‌ترین روش تا امروز است شاهد باشیم و یکی از بهترین پاسخگویی‌ها در برابر عوامل جوی و محیطی را از گذشته تا کنون یا به ‌عبارتی دیگر از غارنشینی تا برج‌نشینی داشته باشیم.

برخی از فعالیت‌های آزمایشگاه بتن

در آزمایشگاه بتن فعالیت‌های بسیاری صورت می‌گیرد که از جمله مهمترین این موارد می‌توان به آزمایش بتن اشاره کرد. به عنوان مثال در آزمایشگاه بر روی سنگدانه‌های مصرفی و سیمان که از مهمترین مواد تشکیل دهنده بتن هستند آزمایش صورت می‌گیرد. علاوه بر این، در آزمایشگاه بتن، آزمایش‌های محلی و بومی نیز صورت می‌گیرد. به بیان ساده می‌توان گفت که هر نوع موضوعی که به بتن مربوط باشد را می‌توان در آزمایشگاه بتن مورد بررسی و آزمایش قرار داد. به عنوان نمونه آزمایش مقاومت، آزمایش دوام و خواص فیزیکی و شیمیایی از جمله این موارد است که در ادامه این مطلب بیشتر به آن‌ها خواهیم پرداخت. یکی دیگر از خدماتی که در آزمایشگاه بتن ارائه می‌گردد و نشان دهنده اهمیت آزمایش بتن است، خدمات آزمایشگاهی است که به این مورد در بخش بعدی اشاره خواهیم کرد. 

پایهان بتن تولید کننده قطعات بتنی در مشهد

خدمات آزمایشگاه بتن

همانطور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم؛ خدمات ارائه شده در آزمایشگاه بتن محدود به یک یا دو مورد نیست و موارد بسیاری را شامل می‌شود. برای انجام خدمات آزمایشگاهی نیاز به یکسری مواد است که باید در شرایط استاندارد قرار گیرند. از جمله این خدمات می‌توان به سنجش مقاومت کششی و فشاری اشاره کرد. آزمایش روانی بتن نیز یکی دیگر از مواردی است که در آزمایشگاه بتن مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

در آزمایشگاه بتن با استفاده از چکش اشمیت می‌توان مقاومت بتن را اندازه‌گیری کرد؛ همچنین ارزیابی و بررسی سازه‌ها نیز امکان‌ پذیر خواهد بود. علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، تعیین میزان رطوبت، میزان مقاومت بتن و نیز سایش از جمله موارد دیگری است که در آزمایشگاه بتن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تجهیزات آزمایشگاه بتن

تجهیزاتی که در آزمایشگاه بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل موارد متعددی هستند که از جمله این موارد می‌توان به قالب‌های نمونه گیری بتن، تقه زن، قوام سنج و مواردی از این دست اشاره کرد. همچنین برای این که بتوان میزان نرمی سیمان را نیز مورد ارزیابی قرار داد می‌توان از آزمایشی به نام بلین استفاده کرد. جهت سنجش مقاومت بتن نیز یک وسیله در آزمایشگاه بتن وجود دارد با نام جک بتن شکن که برای این کار ساخته شده است. 

علاوه بر تجهیزاتی که به آن‌ها اشاره کردیم یکسری تجهیزات کمکی نیز در آزمایشگاه بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله این موارد می‌توان به دستگاه‌های اندازه گیری دما و رطوبت محیط، تجهیزاتی به مانند آون و محیط‌های مرطوب و نیز تجهیزات کامپیوتری اشاره کرد. 

انواع آزمایش بتن

شاید اکنون در ذهن خوانند این پرسش مطرح شود که چند نوع آزمایشگاه برای انجام آزمایش بتن وجود  دارد؟ در حقیقت یک نوع آزمایشگاه بتن بیشتر وجود ندارد که یا شامل انجام آزمون‌های آزمایشگاهی از قبیل آزمون سیمان، سنگدانه، آب و در نهایت بتن می باشد و یا شامل آزمایش‌های کارگاهی از جمله: نمونه گیری، روانی بتن، اندازه گیری دمای بتن تازه، وزن واحد حجم بتن و... که قوانین و ابزار خاص خود را هریک از این آزمون‌ها دارا می باشد و این تست‌ها برای مشخص نمودن نحوه رفتار بتن مورد نظر می باشد و تمام این آزمون‌ها می‌تواند توسط یک آزمایشگاه مستقر در محل تولید بتن آماده که مجهز گردیده انجام شود.

بتن را باید ماده‌‌‌ای جادویی دانست که به ‌دلیل کارایی بالا به هر شکلی در می‌آید و کارایی آن به تغییر نسبت مواد اولیه بستگی دارد و این تغییرات هر چند اندک باشد منجر به تولید انواع بتن می‌گردد و با انجام آزمون، مقاومت بتن و هم‌چنین نوع بتن اعلام شده را پس از بتن ریزی می‌توان تایید کرد.

1-آزمایشات کنترل کیفی غیرمخرب بتن NDT در آزمایشگاه بتن

همانطور که گفتیم، در آزمایشگاه بتن، تست‌های غیرمخرب نیز گرفته می‌شود. این قبیل آزمایش‌ها از چندین فاز تشکیل شده است که می‌توان به کنترل کیفی و نیز تعمیرات اشاره کرد. در این آزمایشات علل شدت و نیز حجم محل تخریب بررسی خواهد شد. برای این آزمایش می‌توان از چکش اشمیت استفاده کرد.علاوه بر چکش اشمیت از دستگاه التراسونیک نیز می‌توان برای کنترل کیفی بتن استفاده کرد. علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم یکی از مسائل تاثیرگذار بر روی کیفیت بتن، آزمایش نفوذپذیری بتن نسبت به آب است. 

2-آزمایش مقاومت فشاری بتن در آزمایشگاه بتن

در زمانی که اختلاط صورت می‌گیرد ممکن است گیرش بتن و یا هیدراسیون سیمان را شاهد باشیم. در صورتی که هر یک از این موارد رخ دهد، کیفیت و مقاومت بتن را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. در کشور ما در حال حاضر از ترکیب آب و سیمان استفاده می‌شود؛ که این موضوع خود مشکلات بسیاری را در پی خواهد داشت. آزمایش مقاومت فشاری از جمله آزمایش‌هایی است که مشکل گیرش و یا هیدارسیون را مورد بررسی قرار خواهد داد و کیفیت و مقاومت بتن را ارزیابی می‌کند؛ پس می‌توان گفت که یکی از موارد با اهمیت آزمایش بتن به شمار می‌رود.

آزمایشات کنترل کیفی غیرمخرب بتن NDT در آزمایشگاه بتن

3-انجام آزمایش‌ افزودنی‌های بتن در آزمایشگاه بتن

یکی دیگر از مواردی که نشان دهنده اهمیت آزمایش بتن است، افزودنی‌های مختلف هستند. در حال حاضر در بتن‌ها از مواد افزودنی استفاده می‌شود که از جمله این مواد افزودنی می‌توان به ضدیخ، روغن قالب، روان کننده و نیز کندگیر اشاره کرد. به کمک این آزمایش می‌توان فرآیند تولید بتن ویژه را تسهیل کرد. در ادامه به دو آزمایش در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

1.    آزمایش تعیین زمان گیرش: این آزمایش برای تعیین زمان گیرش اولیه و نهایی بتن حاوی افزودنی انجام می‌شود و به بررسی تأثیر افزودنی بر روی زمان گیرش بتن کمک می‌کند.

2.    آزمایش تعیین مقاومت فشاری: این آزمایش برای تعیین مقاومت فشاری بتن حاوی افزودنی انجام می‌شود و به بررسی تأثیر افزودنی بر روی مقاومت بتن کمک می‌کند.

4-آزمایش‌های فیزیکی و شیمیایی سیمان در آزمایشگاه بتن

سیمان یکی از موارد بسیار مهم در تولید سازه‌های بتنی است که یکی از آزمایش‌های مهمی که بر روی آن انجام می‌گیرد، آزمایش فیزیکی و شیمیایی است. به کمک این آزمایش می‌توان ویژگی‌های مختلفی از جمله نرمی و گیرش را مورد بررسی قرار داد. علاوه بر این موارد با آزمایش فیزیکی و شیمیایی خاک موارد دیگری از جمله مقاومت کششی و نیز فشاری را نیز می‌توان مورد ارزیابی قرار داد. 

5-آزمایش‌های فیزیکی و شیمیایی مصالح سنگی در آزمایشگاه بتن

یکی دیگر از موارد با اهمیت آزمایش بتن، آزمایش مصالح سنگی است. از مهمترین مواردی که در این آزمایش جای می‌گیرند می‌توان به مقاومت به سایش، دانه بندی و نیز تعیین میزان رطوبت اشاره کرد. به واسطه این آزمایش می‌توان افت وزنی به دلیل شرایط جوی را نیز به راحتی اندازه‌گیری کرد و تعیین PH نیز به کمک این آزمایش امکان پذیر است. در ادامه به دو مورد از این آزمایش‌ها اشاره خواهیم کرد.

1.    آزمایش تعیین جذب آب: این آزمایش برای تعیین میزان جذب آب توسط سنگدانه‌ها انجام می‌شود و به بررسی میزان تخلخل آن‌ها کمک می‌کند، پس از موارد با اهمیت آزمایش بتن به شمار می‌رود.

2.    آزمایش تعیین مقاومت فشاری: این آزمایش برای تعیین مقاومت فشاری سنگدانه‌ها انجام می‌شود و به ارزیابی مقاومت در برابر نیروهای فشاری کمک می‌کند.

6-آزمایش‌های فیزیکی و شیمیایی خاک در آزمایشگاه بتن

یکی دیگر از آزمایش‌های مهم و حائز اهمیت آزمایش بتن، انجام آزمایش فیزیکی و شیمیایی خاک است. دانه بندی، وزن مخصوص و نیز سه محوری و تک محوری و مواردی از این دست را می‌توان به کمک آزمایش فیزیکی و شیمیایی خاک اندازه گیری کرد. به عنوان مثال آزمایش تعیین وزن مخصوص برای تعیین وزن مخصوص خاک انجام می‌شود و به تعیین چگالی آن کمک می‌کند. از آنجایی که خاک و سیمان دو جزء مهم در تولید بتن به شمار می‌روند، آزمایش فیزیکی و شیمیایی خاک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

انجام آزمایش بتن

سیر تکامل در هر پدیده‌ای به ‌طور اتفاقی نبوده بلکه رسیدن به هر مرحله در این روند تکاملی با صدها آزمون و خطا به‌دست آمده است که به ‌طور بسیار مختصر در بالا به آن اشاره شده است. بدیهی‌ است این دستاورد در صنعت ساخت و ساز نیز از این قاعده کلی پیروی کرده و در طی سال‌ها با تغییرات شگرفی روبه‌رو بوده است. رسیدن به این تغییرات اساسی در مورد بتن نمی‌تواند با روشی جز انجام آزمایش بتن بدست آمده باشد، این آزمون در ابتدا توسط عوامل اجرای بتن به ‌صورت چشمی و یا با کم کردن و افزودن اجزای سازنده بتن با سعی و خطای فراوان همراه بوده است که با همین روش به بتن مطلوب خود می‌رسیدند. صد البته قدمت سازه‌های بتنی خود گویای این مطلب می‌باشد. امروز نیز این روند ادامه دارد، چراکه کارگران و عوامل اجرا نقش بسیار اساسی در ساخت و ساز دارند.


پایهان بتن تولید کننده دیوار پیش ساخته در مشهد

 با پیشرفت چشمگیر استفاده بتن در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی و مطرح شدن علم بتن ساخت آزمایشگاه بتن به‌صورت کارگاهی و در سطح وسیع‌تر به‌نام آزمایشگاه مادر فنی مکانیک خاک در دنیای تک‌ ساختی و انبوه ساختی امری الزامی گردید و بتن جزء لاینفک صنعت ساختمان شد. تمام مواد بدون استثنا از ترکیب دو یا چند ماده به‌وجود می‌آیند که نقش اساسی در تعیین کیفیت محصول به‌دست آمده دارند.

مراحل انجام آزمایش بتن

پس از آب که نقش اساسی در ساختمان‌سازی دارد و نه تنها ماده اصلی به‌ حساب می‌آید بلکه می‌تواند به ‌عنوان مخرب‌ترین عنصر نیز عمل نماید، بتن به ‌عنوان پر مصرف‌ترین ماده در صنعت ساختمان نیز از قاعده فوق پیروی می‌کند. پر واضح است که در آزمایش بتن تمام مواد موجود در آن که ـ ترکیبی است از مواد مختلف نظیر: سنگ‌دانه، آب، سیمان و انواع افزودنی‌های شیمیایی و هر یک در هر شرایط آب و هوایی خواص منحصر به فرد خود را دارا هستند ـ باید از لحاظ کیفی و تاثیر گذاری در مقاومت بتن مورد آزمون قرار گرفته و میزان بار و فشار وارده و عوامل محیطی موثر بر آن‌ها نیز مشخص گردد تا بتن مرغوب و ایده‌ال که بتنی است با مقاومت مورد نیاز، کارایی بالا، مستحکم (پایا) و مقاوم در برابر عوامل خورنده با ترکیب نسبت‌های دقیق مواد اولیه موجود در آب، به‌دست آید و در عمل آزمایش بتن تنها محدود به بتن تازه و یا سخت شده نمی‌باشد بلکه روندی بسیار منطقی را طی خواهد نمود و بعد از اطمینان از PH آب مصرفی، از کارخانه تولید سنگدانه و سیمان شروع شده و در محل بتن‌ریزی تمام نمی‌شود و می‌تواند تا سال‌ها پس از اتمام پروژه از بتن مورد نظر نمونه برداری شده و مقاومت بتن در آن سازه مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.

از آنجا که بتن جزء پر مصرف‌ترین مصالح ساختمانی در سازه‌های عمرانی طی چندین دهه اخیر قرار گرفته است در تمام قراردادهای عمرانی و ساختمانی آزمایش بتن نیز جزء مشخصات فنی قرارداد به‌طور الزام مطرح شده است و مشخص‌ کننده این خواهد بود که بتنی با کیفیت قابل قبول در سازه اجرا گردیده است و در آزمایشگاه محل تولید بتن آماده نتایج آزمون مواد اولیه نیز باید به‌طور مستند موجود باشد. اهمیت آزمایش بتن تا به آنجا رسیده است که انبوه سازان، پیمانکاران و مهندسین در محل بتن ریزی، آزمایشگاه مستقل بتن را مستقر نموده‌اند تا بر تمام مراحل اجرای بتن نظارت آزمایشگاهی نیز داشته باشند.

نمونه برداری از بتن در آزمایشگاه

نمونه برداری از بتن یکی دیگر از مواردی است که نشان دهنده اهمیت آزمایش بتن است. این آزمایش نشان دهنده کیفیت نهایی بتنی است که قرار است در ساخت و ساز مورد استفاده قرار گیرد. البته لازم به ذکر است که نمونه مورد نظر باید به درستی انتخاب شود و کاملا تصادفی نمونه برداری صورت گیرد. نمونه گیری را همواره باید بعد از اختلاط انجام دهیم.

نمونه مورد نظر در آزمایشگاه تحت شرایط استاندارد قرار گرفته و میزان مقاومت و کیفیت آن مورد سنجش و ارزیابی قرار خواهد گرفت. نمونه برداری را می‌توان هم از اتومیکسر انجام داد و هم بتونیر، به صورت کلی دست افراد در روش نمونه برداری باز خواهد بود. در ادامه به مراحل نمونه برداری خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.
1.    انتخاب محل نمونه برداری: محلی که برای نمونه برداری انتخاب می‌کنید باید یک نماینده واقعی از تمامی قسمت‌های بتن باشد و به صورت انتخابی نباشد. 

2.    تعیین حجم نمونه: حجم نمونه برداری بتن بسته به آزمایشی که قرار است انجام شود متفاوت است و باید به صورت استاندارد نمونه برداری صورت گیرد؛ به عنوان مثال حجم مناسب برای نمونه برداری جهت آزمایش مقاومت فشاری 150 در 300 میلی‌متر است. 

3.    نگهداری و حمل نمونه: بعد از نمونه برداری باید نمونه‌ها به صورت استاندارد نگه‌داری شوند. استاندارد به این معنی است که باید از ضربه و خرد شدن در امان باشند. 

4.    انجام آزمایش: در این مرحل بعد از آماده سازی نمونه‌ها و اندازه گیری ابعاد و وزن، امکان انجام آزمایش بر روی نمونه‌ها ممکن خواهد بود.

در نهایت نیز  این نتایج آزمایش‌های انجام شده بر روی نمونه‌های بتن های خاص در آزمایشگاه بتن است که به طراحان و مهندسان کمک می‌کند تا خواص بتن را بررسی کرده و در طراحی و ساخت سازه‌ها از آن استفاده کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا به تست بتن و اهمیت آزمایش بتن بپردازیم.

تاریخچه اهمیت آزمایش بتن

تست بتن و مصالح ساختمانی در آزمایشگاه بتن

تست بتن یکی از آزمایش‌هایی است که طی آن میزان مقاومت و کیفیت بتن مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت و اهمیت آزمایش بتن را نشان می‌دهد. برای این که بتوان تست بتن را انجام داد روش‌های بسیاری وجود دارد که شامل روش‌های مخرب و غیر مخرب می‌گردد.

به صورت کلی هزینه، زمان و دقت مواردی است که در تعیین یک آزمایش نقش دارند. بیرون کشیدگی و پاره شدگی را می‌توان هم با روش‌های مخرب اندازه گیری کرد و هم با روش‌های غیرمخربی به مانند التراسونیک. این قبیل آزمایش‌ها با اهداف مختلفی انجام می‌گیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به مقاومت نسبت به زلزله و سایر عوامل طبیعی اشاره کرد. پس با توجه به این مسئله می‌توان به اهمیت آزمایش بتن و ضرورت انجام آن پی برد. 

آزمایشگاه بتن در زمینه کنترل کیفیت بتن، مواد و مصالح 

همانطور که در ابتدای این مطلب نیز به آن اشاره کردیم در ساخت بتن از مواد مختلفی استفاده می‌گردد که از جمله آن‌ها می‌توان به ماسه، سیمان و شن اشاره کرد. اهمیت آزمایش بتن و کنترل کیفیت بتن از جمله مواردی است که مواد و مصالح درگیر در ساخت بتن را در خود جای می‌دهد. برای آزمایش کنترل کیفیت بتن روش‌ها و آزمایش‌های مختلفی وجود دارد که از جمله این موارد می‌توان به آزمایش‌های شیمیایی و فیزیکی سیمان و مصالح سنگی، آزمایش‌های خواص مکانیکی و آزمایش‌های خواص فیزیکی خاک اشاره کرد که در ادامه به برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

انجام طرح اختلاط بتن و بتن پیشرفته در آزمایشگاه

اختلاط بتن با دیگر مصالح یکی از موارد مهم است که نشان دهنده اهمیت آزمایش بتن است. همانطور که می‌دانید مواد بسیاری در ساختن بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند که مهمترین این موارد سیمان، سنگدانه و آب هستند. انجام این آزمایش اهمیت بسیار بالایی دارد و دلیل اصلی آن نیز این است که اصلی‌ترین مورد در تعیین قیمت بتن، نسبت‌های اختلاط است.

گزارشات خواص مکانیکی بتن در آزمایشگاه بتن

دانه بندی خاک و درصد جذب آب از جمله مواردی است که در آزمایش خواص مکانیکی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در گزارشات خواص مکانیکی موارد مختلفی باید ذکر شود که مهمترین این موارد عبارتند از جذب رطوبت سطحی، ارزش ماسه‌ای، وزن مخصوص توده‌ای و نیز درصد جذب آب که هر یک در تعیین کیفیت بتن نقش اساسی دارند. 
گزارشات خواص مکانیکی به حدی در اهمیت آزمایش بتن موثر است که اصول کلی آرماتور گذاری و گره زدن را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. به عنوان نمونه این تعیین مقاومت بتن است که مشخص می‌کند چه میزان آرماتور فشاری برای کار نیاز است. همچنین خواص خمشی و برشی بتن نیز از جمله مواردی است که در نوع و نحوه آرماتورگذاری تاثیرگذار است.

جمع بندی
با وجود کارایی بالای بتن از آن در صفر تا صد یک آسمان‌خراش یک سد و حتی پل های احداث شده بر روی بستر رودخانه‌ها و دریاها استفاده می‌گردد و همانطور که در ابتدا به تفصیل اشاره شد بشر از بدو خلقت به دنبال مکانی امن جهت ادامه زندگی بوده و هنوز می‌باشد و کلیه تغییرات و تحولات در نحوه ساخت و ساز به سوی داشتن خانه‌هایی امن در برابر سیل، طوفان، زلزله و ... بوده است و با تولید بتن آماده و پس از آن ابداع بتن مسلح و تولید انواع بتن به این مهم توانست دست یابد.

به‌ خاطر اهمیت این موضوع و حفظ جان و امنیت انسان در برابر عوامل جوی و محیطی اداره استاندارد ایران نه تنها کلیه واحد‌های بتنی را ملزم به استقرار آزمایشگاه در محل تولید بتن نموده است بلکه با توجه به گسترش ساخت و ساز و انبوه‌سازی آزمایشگاه‌های همکار اداره استاندارد نیز طی بازرسی‌های دوره‌ای مطابق با الزامات اداره استاندارد ایران بر نحوه تولید انواع بتن توسط واحد‌های بتنی نظارت مستقیم دارد و هم‌چنین مهندسین پروژه‌های بزرگ را ملزم به استقرار آزمایشگاه بتن در محل پروژه نموده‌اند و علاوه بر آن تائیدیه آزمایشگاه‌های تحت نظر سازمان نظام مهندسی نیز باید توسط پیمانکاران به سازمان ارائه گردد. باید خاطر نشان کرد که عملکرد تمام این آزمایشگاه‌ها بر طبق اصول و منابع الزام شده یکسان می‌باشد.

واحد تحقیق و توسعه شرکت پایهان بتن