051-36516100 info@payhanbeton.irآشنایی با چسب بتن

  چکیده
زمانی که می‌خواهید بتن جدیدی را بر روی بتن قدیمی بریزید یا شکاف پدید آمده درون بتن را پر کرده و یا ترک‌های مویی ایجاد شده بر روی سطح بتونی را از بین ببرید لازم است از چسب بتونی جهت پیوند یا پوشش استفاده نمایید.

ترمیم سطح با استفاده از چسب بتن

ترمیم سطح با استفاده از چسب بتن

ترمیم سطح با استفاده از چسب بتن

مقدمه
استفاده از چسب به‌طور گسترده‌ای در صنایع مکانیکی و هوافضا رایج شده است تا جایی‌که در سال‌های اخیر علاقه زیادی به استفاده از چسب در صنعت ساختمان نیز شده است. در سازه‌‌های مهندسی عمران ،برخی کاربردهای چسب سازه نیزاز اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است .

 بتن یک ماده متخلخل می‌باشد که چسباندن برخی از مواد را به سطح بتنی دشوار می‌نماید، موادی مانند سنگ مرمر،شیشه و فلز به دلیل داشتن سطح صاف و عدم تطابق در بافت در چسبیدن به بتن با مشکل مواجه می‌شوند اما در این حالت نیز اگر از یک چسب بتن با فرمول مناسب استفاده شود امکان اتصال به بتن وجود دارد و در صورت استفاده از مواد خشن‌تری چون چوب،پارچه ،پلاستیک و یا بتن نتیجه اتصال بهتر خواهد بود تقریبآ هر ماده‌ای با انتخاب یک چسب مناسب به بتن خواهد چسبید.

چسب بتن در ساخت و سازهای مهندسی به‌عنوان عامل تقویت کننده مؤثر و محبوب شناخته شده‌است چرا که نه تنها جهت اتصال دو سطح بتنی کاربرد دارد به‌عنوان عامل اتصال کامپوزیت‌های بتنی فولادی نیز مطرح می‌باشد .باید خاطر نشان کرد که استفاده از چسب بتن تآثیری بر روی مقاومت آن ندارد حتی  بیشترین پوشش افزایش مقاومت بسیار بسیار اندکی را ایجاد می‌کند.

چسب بتن

در زمینه ساخت‌و‌ساز ، برای بهبود چسبندگی بین دو جسم اغلب از چسب‌ها استفاده می‌شود .

چسب بتن با یک حلال که معمولا آب است رقیق گردیده و به مخلوط شن، ماسه و سیمان اضافه می‌گردد و ملاتی روان و خمیری شکل از این اختلاط به‌دست می‌آید، قبل از استفاده از این ملات جهت کاهش مصرف چسب بتن بهتر آن است که یک لایه از این چسب روی سطح بتن کشیده شود و تا زمانی‌که خاصیت چسبندگی آن از بین نرفته عملیات بتن‌ریزی مجدد و یا نصب مواد باید صورت‌پذیرد.

چسب بتن به صورت چسب بتن اپوکسی و چسب بتن لاتکس یا پلیمری در بازار موجود می‌باشد و عوامل مختلفی منجمله خصوصیات فیزیکی،مکانیکی و شیمیایی چسب‌ها، ضخامت لایه چسب، شکل هندسی و عمق ناحیه پیوندی ، نوع چسب و ساختار آن، ماندگاری در برابر آب ودر انتها رطوبت نسبی و دمای محیط روی استحکام چسب با ناحیه مورد نظر بسیار تآثیرگذار می‌باشد.

اختلاط شن ماسه سیمان با چسب بتن بدون حلال

اختلاط بتن با چسب بدون استفاده از حلال

چسب بتن اپوکسی

چسب بتن اپوکسی یک نوع کوپلیمر است که برپایه پلیمریزاسیون  یک رزین و یک سخت کننده تشکیل می‌شود، اما یک‌سری از اپوکسی‌های قدرتمند به سخت کننده نیاز ندارند و در اثر گرما فعال می‌گردند.باید این نکته را درنظر داشت که امکان کاهش مقاومت اپوکسی سخت شده در گرما یا اشعه ماوراء بنفش وجود دارد .

مزایای چسب بتن اپوکسی

۱ – افزایش دوام بتن

۲ – مقاومت کششی و مکانیکی  بسیار بالا

۲ – چسبندگی بالا به مقاطع زیر کار

۴ – قابل اجرا برروی مقاطع زیر کار خشک

۵ – حفظ خصوصیات کیفی بتن برابر با طول عمر آن

۶ – بدون نیاز به حلال

۷ –یک  آب بند قدرتمند داخلی  در بتن

در کجا از چسب بتن اپوکسی استفاده می شود ؟

چسب بتن اپوکسی نه تنها جهت چساندن دو قطعه بتنی استفاده می‌گردد بلکه آن‌را می‌توان داخل ترک‌های بتن نیز تزریق نمود .چنانچه یک سازه و یا قطعات بتنی نیاز به ترمیم داشته باشند در مرمت آن‌ها می‌توان  از این چسب  بهره برد .ضمن آنکه این چسب به عنوان اتصال دهنده قطعات فلزی به بتن کاربری دارد با کمک آن می‌توان ورق‌های FRP  را نیز روی بتن چسباند و در آخر می‌توان به کاربرد آن در سازه‌های غرقابی اشاره نمود.

◄ چسب بتن اپوکسی نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد .

◄دمای مناسب نگهداری این چسب بین ۱۰+  تا ۳۰+  درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

چسب بتن لاتکس

چسب بتن لاتکس نیز برپایه کوپلیمر رزین آکریلات می‌باشد که این لاتکس‌های پلیمری پس از ترکیب با بتن یک نوع بتن اصلاح شده را تشکیل می‌دهند و به خاطر بازتاب بالای اشعه‌های آفتاب معمولا در سنگ‌فرش‌ها و یا پوشش روی پل‌ها استفاده می‌شوندو علاوه بر ترمیم سازه‌های بتنی همراه با سیمان و ماسه تشکیل ملات پرقدرتی را می‌دهد که از آن می‌توان در نصب موزائیک، کاشی،سرامیک،سنگ مرمرو سنگ‌های طبیعی استفاده نمود .

باید توجه داشت که ترکیبات لاتکس مصنوعی مبتنی بر پلیمرهایی به غیر از اپوکسی‌ها مثل اکریلیک و یا استایرن بوتادین ابتدا باید جهت سازگاری آزمایش شوند .

مزایای چسب بتن لاتکس

۱ – بالابردن مقاومت بتن در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف

۲ -  بالا بردن مقاومت بتن دربرابر سیکل‌های ذوب و یخبندان

۳ – بالا بردن میزان چسبندگی

۴ – بالابردن مقاومت خمشی،کششی،سایشی و حتی در برخی موارد مقاومت فشاری بتن در حد جزئی

۵- بالابردن کارآیی بتن

۶- کاهنده نفوذپذیری بتن

۷- آب بند بتن

در کجا از چسب بتن لاتکس استفاده می شود ؟

چسب بتن لاتکس عمدتآ به‌صورت یک مایع غلیظ می‌باشد که می‌توان آن‌را به‌طور مستقیم در بتن به‌کار برد و یا با آب آن‌را رقیق کرده و با مخلوط بتن میکس نمود. مهمترین کاربرد چسب بتن لاتکس در آب‌بند کردن بتن و ملات مورد استفاده در استخر و آب‌نما و به‌طورکلی آب‌بندی مخازن آب می‌باشد هم‌چنین به‌عنوان افزودنی جهت بهبود خواص ملات سیمانی و تقویت چسب کاشی‌های پودری جهت نصب کاشی و سرامیک نیز استفاده می‌شود، این چسب جهت تقویت  ملات‌های بندکشی نیز استفاده می‌شود و بهتر است در این مورد میزان کمتری از این افزودنی را اضافه نمایید ، یکی دیگر از موارد استفاده آن در نماسازی و صافکاری سطوح بتن اکسپوز (سطح نمایان نهایی) می‌باشد و جهت ترمیم بیشتر از لاتکس پلی وینیل استات استفاده می‌گردد.

◄چسب بتن لاتکس بهتر است دور از نور خورشید نگهداری گردد .

◄ دمای مناسب نگهداری این چسب بین ۵ + تا ۳۵ + درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

تیم تحقیقات شرکت پایهان بتن پس از مشاهده یک سری ترک‌های مویی که برروی قطعات بتنی پیش ساخته مسلح و قطعات بتنی ساده ایجاد می‌شد تحقیقات خود را برروی  انواع  چسب بتن متمرکز کرد و پس از انجام یک‌سری آزمایش‌ و اثر انواع چسب بر روی انواع بتن مصرفی در شرکت پایهان مبنا را بر استفاده از چسب بتن اپوکسی گذاشتند و در موارد بسیار خاص از چسب بتن لاتکس نیز بهره می‌برند.

مراحل آماده سازی جهت استفاده از چسب بتن

دو مورد از عوامل مهم و مؤثر در اتصال بین بتن جدید و قدیمی ، به شرط آن‌که روش‌های صحیح بتن‌ریزی استفاده گردد، استحکام، یکپارچگی و پاکیزگی سطح قدیمی است. زمانی‌که یک لایه نازک از بتن روی سطح قدیمی ریخته می‌شود اگر سطح قدیمی کثیف باشد پیوند ضعیف خواهد بود، لازم به ذکر است که شرایط سطح در ایجاد پیوند نقش اساسی داشته و در آماده‌سازی آن کلیه شرایط باید مدنظر قرار گیرند.

نمای شمایک چسب بتن

نمای شماتیک چسب بتن

اگر بتن قدیمی حاوی سطحی ضعیف یا فرسوده باشد نیاز به آماده‌سازی مکانیکی دارد ودر صورت وجود مواد شیمیایی مضر آماده سازی شیمیایی ضروری خواهد بود. در زیربه چکیده‌ای از این مراحل اشاره شده است.

الف- روش مکانیکی
مرحله اول
لازم به ذکر است که قبل از استفاده از هر نوع چسب بتن و شروع اتصال پیوند باید به‌طور دقیق دستورالعمل‌های ارائه شده توسط شرکت‌های سازنده چسب را مطالعه کرده و درک کاملی از آن داشته باشید چرا که عدم آگاهی از چگونگی استفاده از چسب بتن ممکن است پروژه شما را باشکست مواجه نماید و مجبور خواهید بود تمام مراحل را مجددآ از ابتدا انجام دهید.

مرحله دوم
تمام آلودگی ها از روی سطح بتنی که قرار است چسب روی آن بکار برده شود باید پاک گردد گاهی با یک جارو کردن ساده سطح بتنی عاری از کلیه ذرات و گردوغبار می‌شود اما چنانچه بااین روش حذف نگردند لازم است روش‌های دیگر را امتحان کنید . گاهی نیاز است برای از بین بردن هرگونه چربی ، روغن، گریس ، رنگ و یا مصالح موجود بر روی سطح از تمیزکننده‌های قوی استفاده شود .چنانچه مواد چسبنده یا تکه‌های سنگدانه وجود داشته باشد نیاز است از سند بلاستر  ( وسیله ای که جهت انفجار نقطه‌ای بکار می‌رود)  استفاده گردد و پس از آن با فشار آب زیاد هر گونه گروغبار ریز باقی‌مانده در اثر انفجار باید شسته شود در انتها باید کاملا مطمئن شد که هیچ‌گونه آلودگی بر روی سطح اتصال باقی نمانده باشد.

مرحله سوم
چنانچه چسب مورد مصرف نیاز به مخلوط شدن با عناصر دیگری داشته باشد حتما باید عمل اختلاط انجام گیرد. زمان و نوع اختلاط باید مطابق دستورالعمل کارخانه سازنده صورت‌پذیرد اگر دستورالعمل مدت زمان مشخص و یا سرعت خاصی را جهت اختلاط تعیین کرده آن‌را نباید کم یا زیاد کنید چرا که برای  زمان ارائه شده دلایل قابل توجیهی  وجود دارد و عدم مخلوط نمودن باندازه کافی ممکن است باعث شود چسب بتنی که انتخاب شده به درستی عمل نکند.

مرحله چهارم
مرحله چهارم حذف مواد سست بتنی است ، اگر تکه‌های بتن و یا تراشه‌ بتنی بر روی آن وجود داشته باشد باید از قلم جهت جدا نمودن آن‌ها از روی سطح بتنی استفاده گردد.

مرحله پنجم
اگر لازم باشد که ترک‌های بتنی گرفته شوند و این ترک‌ها مویی باشند ابتدا باید مسیر ترک باز شود و سپس عامل اتصال دهنده را با فشار وارد مسیر ترک کرده و کاملا توسط آن پر نمود در غیر این‌صورت پیوند با چسب بتن ناقص صورت گرفته و ترک مویی به رشد خود ادامه می‌دهد و منجر به شکستگی‌های وسیع می‌شود .

در هنگام پرکردن ترک‌های بتنی بهتر آن است که ترک‌‌ها از قسمت پایین پهن شوند و در قسمت بالا باریک تر نگه داشته شوند که در این حالت باریکی ترک در قسمت بالا به نگه داشتن ماده چسبنده بتن به ترک کمک می‌نماید.اگر نیاز به تمیز کردن داخل ترک از گردوغبار حاصل از دستگاه سنگ زنی جهت باز نمودن راه ترک باشد، ایجاد خلآ با کمک دستگاه مکش  پیشنهاد می‌شود .

مرحله ششم
اگر قصد دارید که یک شکاف بزرگ بتنی را بپوشانید باید از یک لایه ژل پرکننده ضخیم استفاده شود اما وقتی ترک نازک باشد باید از یک لایه چسب نازک استفاده گردد تا به درستی جریان یافته و تمام سطوح ترک را پوشش دهد .

ب- روش شیمیایی
۱-با اسید شویی توسط محلول هیدروکلریک اسید ۱۵٪ و پس از آن با کمک جریان آب همراه با فشار زیاد شسته شود .

۲- اگر روکش پلی اورتان یا درزگیر دیگری روی بتن است با تمیز کردن آن توسط پارچه‌ای که به استون آغشته گردیده است،‌آن‌را جدا نموده با فشار آب آن ناحیه را کاملا شسته و اجازه دهید طی ۲۴ ساعت خشک شود.

■ نکات ایمنی
۱- هنگام استفاده از چسب بتن حتما از تجهیزات ایمنی به‌خصوص دستکش و عینک استفاده شود.

۲- در صورت تماس با پوست و یا چشم به سرعت با آب شسته شود.

سخن آخر

تا کنون در این بررسی دونمونه از بهترین چسب‌های بتنی را معرفی کرده‌ایم و سعی بر این بوده تا تمام اطلاعات معتبر را برای شما به‌ارمغان آوریم . این مرور کلی به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم ممکن برای خرید را بگیرید .این‌که شما تازه‌کار و یا یک فرد حرفه‌ای هستید، تنها کاری که باید به آن اهمیت دهید این است که بهترین انتخاب چسب بتن را با توجه به بودجه خود ودر سمت کاهش هزینه‌ها انجام دهید. توجه داشته باشید هرگز نباید از شرایط آب و هوایی در گزینش خود غافل شوید،اطمینان از دمای مناسب ( بین ۱۸ تا ۳۴ درجه سانتی‌گراد ) بسیار مهم است. در شرایط آب و هوایی سخت‌تر باید از چسب بتنی مرغوب‌تر فارغ از نام تجاری و قیمت آن استفاده شود.

انواع مختلف چسب بتن

در انتخاب برند مناسب باید پس از انجام تحقیق و آزمون تصمیم نهایی را بگیرید و خصوصیات اساسی مانند رنگ‌پذیری، مقاومت در برابر دما، مقاومت شیمیایی و ایمنی در برابر ترک‌ها باید جزء اولویت‌های شما باشد .

این ویژگی‌ها تقریبا بستگی به مارک تجاری دارند،  ما امیدواریم که شما با توجه به توضیحات ما انتخاب صحیحی خواهید داشت.

واحد تحیق و توسعه شرکت پایهان بتن