051-36516100 info@payhanbeton.irجداول بتنی و بلوکه های ساختمانی

جدول های بتنی:

امروزه جداول بتنی نقش بسیار مهمی در زیبا سازی فضاهای شهری دارد . از این جدول های بتنی برای زیبا سازی فضای شهری ، هدایت آبهای سطحی و محدود کردن فضاها استفاده می شود .
خرابی و فرسودگی این جدول ها نتیجه معکوس در ظاهر شهر خواهد داشت و همچنین تعمیر و مرمت آنها نیز هزینه های زیادی را در پی خواهد داشت ، از این رو باید در ساخت و تولید این محصول اصول فنی رعایت شود تا از هزینه های اضافی مرمت و تعمیرات جلوگیری شود .
استفاده از این قطعات بتنی از پرکاربرد ترین محصولات است .
عوامل موثر برای داشتن محصولی با کیفیت بالا و مقاوم در تولید این نوع محصول شامل ، سنگ دانه ها ، سیمان، نسبت آب به سیمان ، روش ساخت ، رعایت اصول فنی حین ساخت ، عمل آوری و شرایط محیطی باید به صورت جدی مورد بررسی و تحقیق قرار گیرند .


جدول های بتنی معمولا به دو روش تولید می شوند :

1 – روش معمولی
2 – روش پرسی ( روش پرسی خشک و روش پرسی تر )
تولید جداول پرسی به دلیل عدم نیاز به تعداد زیاد قالب و همچنین سرعت بالای تولید از استقبال زیادی برخوردار است .
از عوامل موثر در تولید جداول بتنی با کیفیت بالا دمای اولیه بتن به هنگام ریختن است . سنگ دانه ها نیز با توجه به اینکه 60 تا 80 درصد وزن بتن را شامل می شوند نیز نقش به سزایی در کیفیت جداول بتن را داراست .
استفاده از سنگ دانه های گرانیتی نیز می توانند اثرات مثبتی در کیفیت جداول بتنی داشته باشند .
همچنین در جداول بتنی می توان از سنگ دانه های بازیافتی از تخریب سازه ها نیز استفاده نمود . برای مقرون به صرفه بودن این محصولات می توان از پودر شیشه به جای استفاده از سیمان در تولید این قطعات استفاده و جایگزین آن نمود .
استفاده از سیمان به عنوان ماده اصلی در تولید این جداول ، تاثیر به سزایی در مقاومت فشاری جداول را دارد . جهت بهبود کیفیت این جداول نیز می توان از افزودنی ها نیز استفاده نمود تا جدول تولید شده از مقاومت و کیفیت مطلوب برخوردار باشد .
محافظت از جداول تولید شده در ساعات اولیه تولید بسیار مهم است زیرا یکی از معایب تولید این نوع جدول ضعیف بودن آن در ساعات اولیه می باشد .


عوامل موثر برای تولید جداول بتنی پرسی خشک :

1 – یکی از عواملی که در مقاومت بتن تاثیر دارد دمای بتن است ، که این امر بستگی به دما و شرایط محیط بتن ریزی دارد ، دمای بتن در زمان ریختن کاملا بر خواص مکانیکی بتن تاثیر می گذارد به صورتی که کاهش دمای بتن باعث ضعف در مقاومت نهایی بتن خواهد داشت .
2 – از دیگر عوامل تاثیر گذار در مقاومت جداول بتنی جذب آب در بتن می باشد .
3 – از دیگر مواردی که در تولید جداول مورد توجه قرار نمی گیرد حداکثر اندازه سنگ دانه است ، اندازه بین سنگ دانه ها ارتباط مستقیم با مقاومت فشاری بتنی را داراست .
هر چه اندازه های سنگ دانه ها در تولید جداول بتنی بزرگ باشد فضاهای ایجاد شده توخالی در بتن بیشتر خواهد شد و این امر باعث ضعیف شدن بتن و ضعف در مقاومت بتن خواهد داشت و برعکس اگر اندازه های سنگ دانه بیش از اندازه ریز باشد باعث نرمی بتن و مخلوط مناسب و یکنواخت بین سنگ دانه و خمیر سیمان به وجود می آید و این امر باعث بهبود در خواص مکانیکی بتن خواهد داشت .
4 –  مورد بعدی که باید در نظر داشت نسبت آب به سیمان است .

تولید جداول بتنی

جداول بتنی به صورت کلی به دو روش سنتی و پرسی تولید می شوند .
روش سنتی :
در روش سنتی ، بتن در داخل قالب ریخته می شود و بعد از اینکه بتن شکل قالب را به خود گرفت و به مقاومت مشخص رسید جدول را از قالب جدا کرده و جهت افزایش عمر این گونه جداول به آنها مواد افزودنی اضافه می کنند . این گونه جداول از ظاهر بسیار زیبا و صاف برخوردارند ولی استحکام مناسب را ندارند .
روش پرسی ویبره :
در این روش از دستگاه های پرسی استفاده می شود ، این دستگاه ها به نام دستگاه جدول زن شناخته می شوند . به این صورت که ابتدا مصالح با طرح اختلاط خشک توسط میکسر یا نوار نقاله درون دستگاه جدول زن ریخته می شود و در آنجا دستگاه ، عملیات ویبره را هنگام پر کردن مصالح انجام داده تا تمام خلل و فرج از بین رفته و مصالح متراکم شوند .
بعد دستگاه عملیات پرس را با فشار بسیار زیاد انجام می دهد که مصالح مستحکم تر می شوند و در مرحله آخر جداول از قالب خارج شده و جهت خشک شدن به محل مورد نظر انتقال پیدا می کنند
.

روش پرسی ویبره برای ساخت جدول بتنی

شرکت پایهان دارنده نشان استاندارد ملی شماره ۱۲۷۲۸ در زمینه تولید جداول بتنی می‌باشد. در این شرکت جداول بتنی با مدرن ترین تجهیزات، به روش پرسی خشک در انواع، رنگ‌ها و ابعاد مختلف تولید می‌گردد.  در این روش با توجه به ویبره و فشار مناسب وارد بر بتن و در نتیجه تراکم آن و همچنین نسبت پایین آب به سیمان و سپس عمل آوری با بخار،  قطعات بتنی دارای دوام و مقاومت بیشتری می‌باشند. جداول بتنی در شرکت پایهان بتن در انواع لب پخ، ساده و کله قندی و در ابعاد مختلف تولید می‌گردد.

جدول بتنی شرکت پایهان بتن

 

موارد استفاده از جداول بتنی :

1 – ایجاد جوی آب
2 – جداسازی فضای سبز از مسیر پیاده
3 – جدا سازی مسیرهای تردد
4 – جداسازی مسیر ماشین رو از پیاده رو


بلوک های سیمانی :

امروزه در صنعت ساختمان سازی برای اجرای سقف و دیوار از بلوک سیمانی استفاده می شود . ابعاد و اندازه این نوع بلوک ، بسته به نوع درخواست مشتری در کارگاه های بلوک زنی تولید و عرضه می گردد ، اما اخیرا سازمان نظام مهندسی و استاندارد ملی ضخامت ثابتی را برای این گونه بلوکه در نظر گرفته اند


مواد تشکیل دهنده برای تولید این نوع بلوک ها عبارت است از :
1 – سیمان پرتلند
2 – شن
3 – ماسه
4 – آب
برای تولید این نوع بلوکه از روش ریخته گری استفاده می شود
.

تولید بلوک سیمانی

شرکت پایهان دارنده نشان استاندارد ملی شماره ۱-۷۰ در زمینه تولید بلوک سیمانی می‌باشد. از جمله مزایای بلوک‌های سیمانی تولید شده در شرکت پایهان می‌توان به داشتن ضخامت مناسب و وجود زبانه در کناره‌های آن جهت استحکام بهتر با ملات و مقاومت فشاری بالا اشاره نمود.


بلوک های سفالی :

بلوک های سفالی معمولا برای اجرا در ساختمان ها ، در قسمت دیوار و سقف استفاده می شوند . این نوع بلوک ها دارای شیارهایی در سطح خود می باشند این شیارها برای این است که در زمان اجرای دیوار و یا سقف در زمان ریخته شدن ملات ، چسبندگی قابل قبولی را دارا باشد .

بلوک سفالی

این نوع بلوک ها به نام آجرهای رسی معروف هستند . مواد تشکیل دهنده این نوع بلوک ها خاک رس و آب می باشد . از این بلوک ها در قسمت های غیر باربر ساختمان استفاده می شود و در دیوارهای ساختمان حکم جدا کننده را ایفا می کند .
بلوک های سفالی در قالب های سوراخ دار تولید می شوند .


بلوک های گچی :

بلوک های گچی دارای ابعاد و اندازه های مختلف می باشند . از این نوع بلوک ها برای جداسازی دیوارها و در بعضی موارد نقش دیوارهای پیش ساخته را نیز ایفا می کنند .

بلوک گچی

این نوع دیوار ها از سطح صاف و صیغلی برخوردار هستند که دارای فاق و زبانه می باشند به این منظور که در هنگام نصب بسیار منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته و به یکدیگر کلاف می شوند . همچنین برای چسباندن این بلوک ها از چسب مخصوص استفاده می شود .

بلوک گچی شرکت پایهان بتن

بلوک های هبلکس :

هبلکس نوعی بتنی است که هوای داخل آن متخلخل شده است .
از مزایای این نوع بلوک ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد :
1 – عایق حرارت
2 – عایق صوت
3 – وزن کم
4 – مقاومت بالا
5 – جذب آب پایین
در تولید هبلکس از سیلیس استفاده می شود ، سیلیس در برابر حریق بسیار مقاوم است . از مزایای دیگر هبلکس وزن پایین این محصول می باشد که این مزیت باعث سرعت ساخت و ساز در صنعت ساختمان سازی می شود که این امر باعث مقرون به صرفه بودن در زمان و هزینه های ساخت نیز می شود .
یکی دیگر از مزیای هبلکس که به آن اشاره شد عایق حرارتی بودن این محصول است . هبلکس ها در زمان آتش سوزی ساختمان ، انتقال آتش به قسمت های دیگر ساختمان را به سختی انجام داده و از انتقال آتش جلوگیری می کند . به صورت کلی سرعت انتقال آتش را کند می کند .
وزن پایین و اندازه یزرگتر این محصول نسبت به دیگر محصولات دیوار کشی ، باعث راحتی کار با این قطعات شده ، به صورتی که کارگران معمولی نیز می توانند عملیات دیوار چینی را به راحتی انجام دهند . که این امر باعث صرفه جویی در هزینه ها نیز می شود . راحتی در برش کاری و سوراخ کاری در این نوع محصولات باعث راحتی کار برای سیم کشی و کارهای برقی در ساختمان نیز می شود .

بلوک های هبلکس

 

عایق صوت در هبلکس :

در پروژه های با تعداد واحد های بالا یکی از معضلات در این پروژه ها و ساختمان ها سر و صدای بیش از حد می باشد . این نوع قطعات عایق بسیار خوبی برای صدا می باشند و بهترین گزینه برای دیواره های خارجی و داخلی برای جلوگیری از صوت و صداهای ناهنجار می باشند . 

     
معایب استفاده از هبلکس :

از معایب این نوع محصول می توان به این نکته اشاره کرد که ، از این محصول به عنوان دیوارهای باربر و حمال نمی توان استفاده نمود و فقط در قسمت هایی می توان از این محصول استفاده شود که قبلا در آنها از آجرهای سفالی و محصولات غیر باربر استفاده می شده و وزن زیادی را تحمل نمی کنند . به صورت کلی از این قطعات برای دیوار های داخلی استفاده می شود .    

واحد تحقیق و توسعه شرکت پایهان بتن